آلوپسی چه نوع بیماری است؟

 

بهترین درمان آلوپسی
درمان قطعی آلوپسی

بیماری آلوپسی موهای شما را دچار تغییرو تحول کرده و در این بیماری به‌صورت تکه‌ای موهای شما شروع به ریزش می‌کند. ریزش تکه‌ای به‌مرور سبب می‌شود تا این تکه‌ها در کنار هم قرار بگیرند و کاهش موها بیشتر به چشم بیاید و کاملا همه موها ریزش کنند. عامل بیماری، حمله سلول‌های سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو است و همین موضوع سبب می‌شود، موهای شما بریزد. این شیوه از ریزش موها در بین مردم رواج دارد و تا به‌حال چندین میلیون نفر را درگیر کرده است.

آلوپسی افراد مختلفی را درگیر می‌کند و شدت آن نیز در هر فرد متفاوت از دیگری است. آغاز بیماری زمان خاصی ندارد و می‌تواند جرقه آن در بزرگسالی یا کودکی زده شود. چنانچه ریزش تنها در ناحیه سر وجود داشته باشد، افراد به آلوپسی توتالیس مبتلا هستند. اما چنانچه ریزش موها علاوه بر سر، به سایر قسمت‌های بدن نیز ختم شود به آن یونیور سالیس می‌گویند. البته باید اشاره کنم که اغلب افراد تا قبل از 30 سالگی دچار آلوپسی می‌شوند.

بیماری آلوپسی چه علائمی دارد؟
رایج‌ترین علائمی که در بین بیماران دیده می‌شود، ریزش موهاست که به‌صورت تکه‌ای اتفاق می‌افتد. موها به‌ صورت سکه‌ای ریزش را شرو ع می‌کند. در این موارد بیمار باید سریع‌تر برای درمان آلوپسی اقدام کند. بیشتر افراد موهای سر خود را از دست می‌دهند، اما در برخی از بیماران سایر مناطق مانند مژه‌ها و ابروها نیز می‌تواند درگیر بیماری شود. گاهی اوقات ریزش به طور ناگهانی شروع می‌شود و بعد از چند روز یا چند هفته موها به‌سرعت می‌ریزند. برخی از افراد پیش از شروع ریزش موها دچار سوزش و خارش پوست سر می‌شوند. در این مواقع توصیه می‌شود درمان خانگی خارش سر را امتحان کنید. در این بیماری به‌ هیچ ‌عنوان فولیکول‌ها نابود نمی‌شوند، اما اگر از میزان التهاب آن‌ها کم شود، مجدداً می‌توانند رشد نمایند.

معمولاً افرادی که چندتکه بیشتر از موهای آن‌ها نمی‌ریزد، می‌توانند با روش‌های درمانی تا حد زیادی بهبود یابند. 30 درصد افراد مبتلا به بیماری، با گذشت زمان به این نکته پی می‌برند که ریزش موها گسترش می‌یابد و موها دچار ریزش و رشد مجدد می‌شوند. نیمی از افراد درگیر آلوپسی آره آتا، بعد از یک سال تا حدودی بهبود پیدا می‌کنند. بیشتر بیماران بسته به‌شدت بیماری، بیشتر از یک دوره ریزش موها را تجربه می‌کنند. آلوپسی در برخی از موارد ناخن‌های دست و پا را نیز درگیر می‌کند. این تغییرات می‌توانند به‌صورت نشانه‌ای در نظر گرفته شوند که پیشرفت بیماری را نشان می‌دهد. بنابراین برای درمان آلوپسی باید نزد پزشک بروند
آلوپسی آره آتا ممکن است نواحی مختلفی را تحت‌تأثیر قرار دهد. عمده نفوذ بیماری در پوست سر است، اما گاهی اوقات مژه‌ها، ابرو و صورت شما را نیز دستخوش تغییر می‌کند. در برخی از کیس‌ها بیماری آهسته‌آهسته پیشروی می‌کند. همچنین پس از درمان ممکن است بیماری بعد از چند سال دوباره عود کند. اگر بیماری همه نقاط بدن شما را درگیر نماید، به آلوپسی یونیورسال مبتلا شده‌اید. بعد از رویش موها نیز ممکن است دوباره شاهد ریزش آن‌ها باشید.

درمان‌های دارویی بیماری آلوپسی آره آتا
در بخش قبلی نیز ذکر کردیم که روش درمانی خاصی برای بیماری وجود ندارد. اما با متد درمانی دکتر زندی پور می‌توانید، ریزش موها را کاهش دهید و سبب رشد هر چه بیشتر موهای خود شوید. ازآنجایی‌که پیشروی بیماری در افراد متفاوت است، بنابراین برای پیداکردن بهترین راه ممکن است نیاز به انجام آزمون‌وخطا داشته باشید. این موضوع تا زمانی ادامه می‌یابد که شما یک راه درمانی مؤثر پیدا کنید. البته به این موضوع نیز توجه کنید که روش‌های درمانی همیشه جوابگو نیستند گاهی اوقات علی‌رغم آغاز درمان و استفاده از روش‌های مختلف، ریزش موی بیمار همچنان قابل‌کنترل نیست.

بهترین درمان آلوپسی

در این جا برخی از داروهای رایجی که در درمان بیماری از آن‌ها استفاده می‌شود را با هم بررسی می‌کنیم. یکی از داروهای بسیار پرمصرف در بین بیماران آلوپسی برای جلوگیری از ریزش مو، کورتیکواستروئیدها هستند. این دارو به‌عنوان یک ضدالتهاب بسیار قوی برای درمان آلوپسی عمل می‌کند و سیستم ایمنی فرد بیمار را برای کنترل بهتر بیماری سرکوب می‌نماید. این دارو بیشتر به‌صورت خوراکی، تزریق موضعی یا پماد موضعی برای بیماران مختلف تجویز می‌شود. برخی داروهای دیگر مانند DPCP، ماینوکسیدیل، SADBE و آنترالین‌ها نیز می‌توانند در کنترل بیماری مؤثر واقع شوند و برای بیماران تجویز شوند.

حتماً زمانی که از منزل خارج می‌شوید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید
برای حفاظت از چشم‌های خود در برابر نور آفتاب عینک‌ استاندارد بزنید
جهت محافظت از موهای خود کلاه‌گیس و روسری سر کنید
برای حفظ رطوبت غشای بینی در مقابل ارگانیسم از پمادهای مختلف استفاده نمایید
این بیماری مسری نیست و هرگز به افراد مختلف سرایت نمی‌کند، اما می‌تواند احساسات بیماران را بسیار درگیر کند و درمان آلوپسی را به تاخیر اندازد. معمولاً آلوپسی فرد را گوشه‌گیر و منزوی می‌کند. روحیه و اعتمادبه‌نفس در پیگیری فرایند درمان می‌تواند به بیماران کمک زیادی کند. همچنین افراد می‌توانند از طریق مشاوره و بیان کردن احساسات، دغدغه‌های خود را کاهش دهند. آلوپسی معمولاً با ویتیلیگو مقایسه می‌شود. هر دو این بیماری‌ها خودایمنی هستند، اما در ویتیلیگو حمله به سلول‌های ملانین سبب بروز لکه‌های سفید روی پوست افراد می‌شود.

این امکان وجود دارد که این بیماری‌ها پاتوژنزی مشابه با یکدیگر داشته باشند. بدین ترتیب پیشرفت‌هایی که در درمان صورت می‌گیرد، همچنین پیشگیری‌ها برای بیمار ممکن است عواقبی را داشته باشد. تاکنون موارد بسیار کمی ثبت شده است که برای درمان آلوپسی از داروی دیفنسیپرون استفاده نمایند و این دارو زمینه ایجاد ویتیلیگو را فراهم کرده باشد. طبق تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام دادند، بیو فلاونوئیدی به نام کورستین که در سبزی‌ها و میوه‌ها دیده می‌شود، می‌تواند شما را از این بیماری محافظت نماید. همچنین مصرف میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند جلوی ریزش موهای شما را بگیرد و به رشد موها کمک نماید. ای موضوع در فرایند درمان آلوپسی ریش نیز می‌تواند مؤثر واقع شود.

 

 

 

آلوپسی آندروژنیک در زنان
معمولاً طاسی‌هایی که برای خانم‌ها رخ می‌دهد و درواقع علت ریزش مو در زنان، دلایل ارثی دارد. درمان آلوپسی در موارد ارثی مشکل‌تر است. این طاسی‌ها بعد از آغاز دوران یائسگی بیشتر نیز می‌شوند. بنابراین علت اصلی ایجاد آلوپسی آندروژنیک، اختلال‌های هورمونی و ژنتیکی است. اگر هورمون مردانه آندروژن در بدن خانم‌ها زیاد تولید شود نیز سبب می‌شود به طاسی اندروژنیک دچار شوند.

در این نوع طاسی موهای خانم‌ها به‌زمرور به دلیل کوچک شدن فولیکول‌ها نازک می‌شوند. با نازک شدن موها، ساقه آن‌ها مقاومت خود را از دست می‌دهد. این نوع ریزش معمولاً از بالای سر خانم‌ها آغاز می‌شود و تا قسمت شقیقه عقب می‌رود. نازکی موها به حدی پیش می‌رود که نواحی مختلف سر کچل به نظر می‌رسند. درمان آلوپسی آندروژنیک در زنان نیز راهکارهای گوناگونی دارد. این راهکارها می‌توانند تا حدود زیادی مؤثر واقع شوند.

آلوپسی آندروژنیک در زنان
آلوپسی باربا چگونه بیماری است؟
آلوپسی باربا نیز یک بیماری خودایمنی است که بیشتر در مردان رخ می‌دهد. زیرا این بیماری موهای صورت را هدف قرار می‌دهد و سبب می‌شود، فولیکول‌ها به‌تدریج ضعیف شوند و موها ریزش نمایند. آلوپسی باربا سبب ریزش موها به‌صورت تکه‌ای می‌شود. سیستم ایمنی بدن در این بیماری به‌اشتباه فولیکول‌های مو را غیرخودی تشخیص می‌دهد و به آن‌ها حمله می‌کند.

 

درمان آلوپسی باید با کنترل سیستم ایمنی و ضعیف کردن آن رخ دهد. آلوپسی باربا همان ریزش موهای نواحی مختلف صورت مانند چانه‌ها، اطراف لب، گونه‌ها و گردن به شمار می‌رود. معمولاً ریزش موها در آلوپسی باربا به‌صورت سکه‌ای است. اما در برخی از کیس‌ها می‌تواند، بیشتر نیز باشد. در آلوپسی باربا ریزش موها به‌صورت دائمی رخ نمی‌دهد. استرس یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند ریزش موها را در افراد بیشتر کند. روش‌هایی که برای درمان آلوپسی باربا به کار می‌رود، می‌تواند برای مدتی بیماری را خاموش کنند.

هر فردی مطابق با شرایط بدنی که دارد ممکن است ریزش مو را به شیوه مختلفی تجربه نماید. آلوپسی جزء بیماری‌های خودایمنی محسوب می‌شود جهت درمان قطعی آلوپسی با کلینیک دکتر زندی پور تماس بگیرید یا از طریق فرم زیر نوبت خو را ثبت کنید.

انواع آلوپسی

 

بیماری آلوپسی می تواند انواع مختلف ریزش مو را شامل شود که در زیر اشاره شده است:

آلوپسی آندروژنیک مردانه
افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد این بیماری هستند دچار آلوپسی آندوژیک می شوند. آندروژن یک هورمون مردانه می باشد. در این افراد به طور طبیعی به آندروژن ها یا همان هورمون های مردانه پاسخ فیزیولوژیک داده می شود. ریزش مو در این افراد در نواحی جلو و مرکز سر و اطراف آن اتفاق می افتد.

آلوپسی آندروژنیک زنانه
در برخی از بانوان نوعی آندروژن غده فوق کلیه (آدرنال) بالاتر از حد نرمال می باشد. این فاکتور سبب آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه می شود. در این بانوان کاهش و ریزش مو در تمام سر به طور یکسان اتفاق می افتد.

آلوپسی آره آتا
این نوع ریزش مو با شروع شدن سریع و بدون توقف ریزش در یک منطقه کاملا مشخص و مدور اتفاق می افتد. اکثر این بیماری زیر سن 60 سال هستند و هیچ علائم دیگری ندارند. علت این نوع آلوپسی می تواند به دلیل اختلالات سیستم ایمنی بدن و یا التهاب غده تیروئید باشد.

آلوپسی توتالیس که به طاسی کامل و ریزش موی کامل موی سر منجر می شود. در این نوع بیماری رشد و ریزش مو وجود دارد البته که رشد طولانی مدت مو در آن اتفاق نمی افتد.

 

 

آلوپسی یونیورسالیس
این نوع ریزش مو به طاسی کل بدن اطلاق می شود. ناگفته نماند که این نوع آلوپسی نادر می باشد.

علت بیماری آلوپسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این دلایل به شرح زیر می باشند :

ژنتیک و سوابق خانوادگی
عدم رعایت بهداشت مو و بدن
استرس اجتماعی
بیماری های مربوط به غدد درون ریز مانند تیروئید
سبک زندگی غلط
بیماری های هورمونی
فقر آهن
مصرف بیش از حد برخی داروها
عفونت های شدید
اختلالات مربوط به سیستم ایمنی بدن
تمامی این عوامل می توانند در شکل گیری بیماری آلوپسی موثر باشند. پزشک با انجام آزمایشات و علائم بالینی بیمار می تواند به بیماری پی ببرد.

0 0 رای ها
امتیاز به نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظراتان را ثبت کنید .نظرات شما برای ما با اهمیت و ارزشمند هستx