علت ریزش موی سکه ای چیست و آیا درمانی دارد؟

ریزش موی سکه‌ای زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به سلول‌های موجود در فولیکول موها حمله می‌کنند و این امر منجر به ریزش مو و کاهش رشد موها می‌گردد. به طور دقیق مشخص نیست که چه عاملی موجب می‌شود سیستم ایمنی بدن بدین طریق فولیکول‌های مو را مورد هدف قرار دهند. از آنجایی که این بیماری در افرادی رخ می‌دهد که یکی از بستگان نزدیک آنها به ریزش موی سکه‌ای مبتلا بودند، بنابراین می‌توان گفت که ژنتیک ممکن است در بروز این ناهنجاری دخیل باشد. علی‌رغم این‌که بسیاری از افراد تصور می‌کنند ریزش موی سکه‌ای ناشی از استرس است؛ اما شواهد علمی بسیار محدودی برای تأیید این دیدگاه وجود دارد. حالت شدید استرس ممکن است به‌طور بالقوه موجب چنین شرایطی شود؛ اما جدیدترین تحقیقات نیز بسیار محدود و به عامل ژنتیک اشاره داشته‌اند. ریزش سکه ای با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً مشخص و معمولاً مدور تشخیص داده می‌شود. در این نوع ریزش مو، موها علی رغم رشد مجدد باز هم دچار ریزش می شوند و مسری نیست و در اثر آسیب عصبی ایجاد نمی شود. مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره‌‌های لازم در این خصوص می‌تواند دوره‌ی درمان بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

امروزه حجم کم موها یا تاسی به دلیل ریزش مو به یکی از دغدغه های اساسی افراد به ویژه مردان در مورد ظاهرشان بدل شده است. ریزش مو با مدل های مختلف ایجاد می‌شود که یکی از آنها ریزش سکه ای مو است. اگر چه در برخی موارد انواع روشهای درمان ریزش مو در مردان و زنان ممکن است موثر نباشد؛ ولی در اغلب موارد، استفاده از شیوه های جدید درمانی از قبیل مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید ، و بکارگیری روشهایی مانند مزوتراپی، پی آر پی، هیر فیلر، کاشت مو و … می‌تواند موجب رضایت افراد از افزایش موهایشان باشد. اگر شما هم با ریزش مو مواجه هستید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر زندی پور ، متخصص پوست و مو در اصفهان، از مناسب ترین و بهترین روش درمانی استفاده نمایید.

علت ریزش مو سکه ای
محققان علت اصلی بروز ریزش موی سکه ای را نمی دانند. با این حال، بیماری ریزش سکه ای مو بیشتر در افرادی که سابقه خانوادگی سایر بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک یا روماتیسم را دارند، اتفاق می افتد. به همین دلیل است که برخی دانشمندان تصور می کنند که ژنتیک ممکن است در بروز آن نقش داشته باشد. آلوپسی آره اتا یک بیماری خود ایمنی است. هنگامی که سیستم ایمنی بدن سلول های سالم بدن را با مواد خارجی و مهاجم اشتباه بگیرند، وضعیت خود ایمنی ایجاد شده و به اشتباه به سلول های خودی حمله خواهند کرد. معمولاً سیستم ایمنی بدن از بدن شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها دفاع می کند. آنها همچنین بر این باورند که عوامل خاص محیطی منجر به تحریک آلوپسی آره اتا در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، می شود.

در بعضی از موارد آلوپسی آره اتا ممکن است با دیگر بیماری های خود ایمنی همراه باشد:

بیماری تیروئید
پیسی
بیماری لوپوس
آرتریت روماتوئید
کولیت زخمی
علت ریزش موی سکه ای
علائم ریزش مو سکه ای
ریزش مو ناحیه ای: آلوپسی آره آتا اغلب با ریزش مو سکه ای در یک یا چند ناحیه آغاز می شود. شما ممکن است اولین بار با دیدن موهای ریخته شده بر روی بالش یا در حمام متوجه ریزش موی خود شوید. ریزش مو در آلوپسی آره آتا اغلب در سر اتفاق می افتد؛ اما می تواند ابروها، مژه ها، ریش ها و هر ناحیه ای که مو در آن رشد می کند را درگیر کند.
نازک شدن موها: در بیشتر موارد مو های اطراف حاشیه نواحی که در اثر آلوپسی آره آتا دچار ریزش مو شده اند نازک می شوند.
ریزش مو گسترده: با گذر زمان، بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا دچار طاسی می شوند. برخی ممکن است تمام موهای بدن خود را از دست بدهند. این حالت از آلوپسی آره آتا شیوع چندانی ندارد. همچنین ریزش مو نواری موهای پشت سر در آلوپسی آره آتا شایع نیست.
انواع ریزش مو سکه ای
آلوپسی آره آتا منطقه ای
آلوپسی توتالیس (تمام موهای سر می ریزند).
آلوپسی یونیورسالیس (تمام موهای بدن می ریزند).
تشخیص ریزش مو سکه ای
پزشک به سادگی با مشاهده میزان ریزش مو و بررسی چند نمونه از موها در زیر میکروسکوپ قادر به تشخیص بیماری خواهد بود. پزشک همچنین می تواند برای تشخیص دقیق تر، نمونه برداری از پوست سر، انجام دهد تا سایر شرایطی که باعث ریزش مو می شوند را به طور کامل شناسایی کرده و مورد درمان قرار دهد. در طی انجام نمونه برداری از پوست سر، پزشک یک قسمت بسیار کوچک از کف سر را برداشته و برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد کرد. انواع آزمایش خون که می تواند به تشخیص این بیماری ها کمک کند، شامل موارد زیر می شود:

تستوسترون آزاد
سطح آهن خون
هورمونهای تیروئید
تست آنتی بادی آنتی نوکلار
آزمایش هورمون تحریک کننده فولیکولی
پروتئین واکنشی C و میزان رسوب گلبول های قرمز
درمان ریزش سکه ای مو
برای درمان ریزش مو سکه‌ای، باید علل ایجاد آن را در ابتدا تشخیص داد. ریزش مو سکه‌ای درصورتی‌که به‌دلیل عفونت قارچی باشد، قابل درمان است. با درمان دارویی به‌ موقع و از بین بردن عفونت قارچی، می‌توان شانس رویش مجدد موها را افزایش داد.تحقیقات نشان داده است که درمان قطعی برای ریزش مو سکه‌ای وجود ندارد؛ ولی به روش‌های مختلف می‌توان از شدت واکنش سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو کاست. در ادامه به چند نمونه از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

درمان دارویی

تزریق محلول کورتیزون یا مالیدن کرم کورتیزون بر ناحیه دارای ریزش مو سکه‌ای برای سرکوب واکنش سیستم ایمنی بدن.
استفاده از ماینوکسیدیل در سطح مورد نظر. ماینوکسیدیل با تسریع فاز استراحت در چرخه رویش مو باعث افزایش رشد مو می‌شود و همچنین قطر تارهای مویی را که با تازگی رشد کرده‌اند افزایش می‌دهد.
داروهای کورتکواستروئیدی (مانند پردنیزون) که به‌صورت خوراکی یا تزریق وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این دارو در موارد ریزش شدید و به مدت کوتاه برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
داروی آنترالین که بروی پوست سر مالیده می‌شود. این دارو باعث تحریک پوست سر و یا تحریک رشد زود هنگام موها می‌شود.
PRP
برای درمان ریزش مو با PRP ابتدا مقداری خون از شما گرفته می‌شود. و سپس این نمونه خون شما در دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرا می‌گیرد. در این دستگاه با استفاده از چرخش سریع و نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون از هم جدا می‌شوند. محلول به‌دست آمده غنی از پلاکت‌های خونی است، پلاکت‌ها علاوه بر نقش اصلی خود که لخت شدن خون است، نقش مهمی در بهبود و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

مزوتراپی
در این روش مواد مورد نیاز برای رشد موها به پوست سر یا ناحیه‌ای که دچار ریزش شده است در عمق ۳ تا ۴ میلی‌متری تزریق می‌شود. پزشک، ترکیبی از چند دارو مانند ویتامین B5 و ویتامین H (بیوتین) را که مواد ضروری برای رشد موها به حساب می‌آید، در پوست سر تزریق می‌کند. این ترکیبات با افزایش جریان خون و تامین مواد و عناصر مورد نیاز برای رشد موها به درمان ریزش مو سکه‌ای کمک می‌کنند. این درمان به صورت دوره‌ای و در چند جلسه به صورت هفته‌ای یک بار به مدات ۳ تا ۴ هفته و پس از آن هر دو هفته یک بار به مدت ۳ تا ۴ هفته انجام می‌شود.

کاشت مو
برای درمان ریزش مو سکه‌ای با استفاده از کاشت مو ابتدا باید علت ریزش مو سکه‌ای درمان شده باشد. سپس کاشت مو در نواحی کم پشت انجام گیرد. واژه کاشت مو در اصل به معنای پیوند طبیعی می باشد. شرایط کاشت موی هر فرد بستگی به بانک مو و قسمت اهدا کننده آن دارد، به صورتی که هر چقدر بانک مو و بخش اهدا کننده قوی تر باشد تراکم پیوند و کاشت مو بیشتری خواهیم داشت.

هزینه درمان ریزش سکه ای مو

این هزینه ها به مواردی از جمله ویزیت پزشک، هزینه روشی که انتخاب می کنید سایر خدماتی که در کلینیک دریافت می کنید بستگی دارد. ضمن اینکه در کلینیک دکتر زندی پور با مناسب ترین هزینه و قطعی ترین روش درمان ریزش های سکه ای  را درمان کنید و موهای زیبایتان را دوباره داشته باشید

0 0 رای ها
امتیاز به نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظراتان را ثبت کنید .نظرات شما برای ما با اهمیت و ارزشمند هستx