درمان طاسی ارثی

دکتر زندی پور

 

درمان طاسی ارثی : با اینکه تعداد بیماری هایی که بر ریزش موی مردان تاثیر می گذارد زیاد است، اما شایع ترین آن ها الگوی طاسی مردانه می باشد. از دیگر اسامی این بیماری عبارتند از: طاسی آندروژنی و ریزش موی ژنتیکی. ما در این صفحه در درجه اول بر این بیماری متمرکز خواهیم شد، اما به بیماری های ریزش مو با گسترش کمتری نیز اشاره خواهیم کرد که می تواند بر شما تاثیر گذار باشد.

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است که می تواند از هر دو طرف درخت ژنتیکی خانواده به ارث برسد. بنابر این اگر پدر شما موهای کاملا ضخیم داشته باشد، فکر نکنید که مطمئنا ایمن هستید. این یک بیماری ناشی از یک محصول جانبی تستسترون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT است.DHT به فولیکول های مو متصل می شود و باعث می شود که در طول زمان کوتاه شوند. این نوع ریزش مو باعث می شود که موها نازک و نازک تر شوند تا اینکه برخی از مردان قسمت جلویی سرشان کاملا طاس می شود.

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است

چگونه بدانم که موی من می ریزد؟
این یک سوال بسیار بجا است و اگر چه پاسخ ممکن است به نظر آشکار باشد. بسیاری از مردان ریزش مو خود را شناسایی نمی کنند، تا این که پیشرفت نسبتا زیادی داشته باشد. این دقیقا زمانی است که برای رسیدن به بهبودی کامل دیر است. دلیل اینکه مردان ریزش مو خود را شناسایی نمی کنند، معمولا یک انکار ساده یا به این دلیل است که روند بسیار کند است و یا چیزی است که آن ها به سادگی متوجه آن نمی شوند. بسیاری از مردان در جایی که هیچ دلیلی برای نگرانی ندارند، در مورد ریزش مو نگران هستند.

 

بهترین راه ها برای دانستن اینکه آیا ریزش مو دارید عبارتند از:

• توجه به نازک شدن موها یا عقب رفت خط موی خودتان؛
• افراد دیگر به شما اطلاع می دهند که موهایتان را از دست می دهید (ممکن است خودتان متوجه نشوید)؛
• موهای بی اندازه بر روی بالش، کف حمام، فاضلاب و یا در دستانتان در هنگام آراستن موها.

چگونه می توانم ریزش مو ارثی را تشخیص دهم؟
در واقع، شناسایی الگوی طاسی مردانه، حتی برای کسی که تجربه بالینی ندارد، آسان است. زیرا فقط بر موهای بالای پوست سر – نه اطراف پوست – تاثیر می گذارد و سبب ایجاد الگوی ریزش موی نعل اسبی می شود. تعدادی الگوی رایج ریزش مو مانند عقب رفتن خط مو، نازک شدن تاج یا گسترش نازک شدن عمومی در قسمت بالای سر وجود دارد. الگوی طاسی مردانه هرگز بر روی دو طرف سر یا پشت مو تاثیر نمی گذارد.

درمان الگوی طاسی مردانه
برای درمان الگوی طاسی مردانه، داروهای اثبات شده بالینی، لیزرتراپی و جراحی کاشت مو وجود دارد. همچنین محصولات متعددی وجود دارد که هیچ کارآیی بالینی ندارند، که همزمان هم وقت و پول شما را هدر می دهند، هم ریزش موی شما را متوقف نمی سازند.

 

 

قبل از تصمیم گیری درباره نحوه درمان ریزش موی خود، تحقیق لازم را انجام دهید. همیشه یک راه حل برای شما وجود دارد، چه یک راه حل پزشکی، جراحی، یا ترکیبی از این دو باشد، مگر اینکه شما تمام یا بیشتر موهای خود را از دست داده باشید. راهنمای جامع درمان ریزش موی ما، شما را از همه ی موثرترین گزینه های موجود برای درمان ریزش مو مطلع می سازد و نیز نگاه عمیقی به شما از محصولاتی می دهد که ممکن است ارزش استفاده نداشته باشد.

 

اگر به دنبال درمان نباشم، طاس خواهم شد؟
این بستگی به تعدادی از عوامل دارد. اما دور از ذهن و علم نیست

با فرض این که، بیماری شما، الگوی طاسی مردانه است، میزان ریزش نهایی موی شما واقعا بستگی دارد. کسانی که مبتلا به الگوی طاسی مردانه زودرس یا تهاجمی هستند، احتمال بیشتری دارند که موهایشان را به طور وسیع یا سریع تر از دست بدهند، که ممکن است در سنین جوانی باعث طاس شدن شود. ما مردانی را می بینیم که در ۱۸ سالگی (یا گاهی اوقات زودتر) موهایشان را از دست می دهند.

در ابتدای درمان بیمار باید برخی از آزمایشات مانند کم خونی،کم کاری یا پر کاری تیروئید ،سندروم تخمدان پلی کیستیک(در خانم ها) و … انجام دهند پس از بررسی این آزمایش ها در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد درمان ریزش مو ارثی شروع می شود.برای این بیماران یک ترکیب مولتی ویتامینه تجویز می شود هر ترکیب حدودا سه ماه طول می کشد تا به اتمام برسد.پاسخگویی این ترکیب در آقایان بین دو الی چهار ماه و در خانم ها بین چهار تا شش ماه است  در کنار این ترکیبات ویتامین های خوراکی نیز به بیمار داده می شود.علت اصلی ریزش مو ارثی در آقایان وجود یک آنزیم به نام پنج آلفا ردوکتاز است که تستسترون را به دی هیدرو تستسترون تبدیل می کند.این ماده برای پیاز مو بسیار سمی است و باعث ریزش مو می شود و بعد از مهار و کنترل این ماده سمی رویش مجدد موهای ضخیم و مقاوم به ریزش انجام میشود.

در کلینیک  دکترزندی پور با روش خاص ایشان  که نتیجه سالها تحصیل ، تحقیق و تجربه ایشان در زمینه تخصصی قطغ ریزش و و رویش مجدد موهای مقاوم به ریزش میباشد بدون کاشت و عمل جراحی ، درمان قطعی طاسی ارثی انجام میپذیرد.

 ثبت نوبت آنلاین 

0 0 رای ها
امتیاز به نظر
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظراتان را ثبت کنید .نظرات شما برای ما با اهمیت و ارزشمند هستx